Ogłoszenia

Zaproszenie na uroczyste obchody 186. rocznicy wybuchu Powstania Listopadowego

Szanowni Państwo,

Od blisko 40 lat Krąg Pamięci Narodowej uroczyście obchodzi rocznicę wybuchu Powstania Listopadowego, wielkiego zrywu narodowego z 1830 roku. Uroczystości odbywają się na Olszynce Grochowskiej, miejscu uświęconym krwią Polaków, którzy zginęli podczas jednej z największych powstańczych bitew. Od samego początku spontanicznie zbierali się tutaj mieszkańcy, aby upamiętnić Tych, którzy oddali życie za niepodległą Polskę.

Krąg Pamięci ze śp. Stefanem Melakiem, a obecnie Posłem Andrzejem Melakiem, corocznie dba o to, aby pamięć nie tylko nie zaginęła, ale przebijała się do coraz większej liczby serc.

W tym roku uroczystości przy Pomniku Powstańców na Olszynce Grochowskiej odbędą się 27.11.2016 roku o godz. 12.00. Wydarzenie to jak co roku uświetni udział Asysty Honorowej Wojska Polskiego a Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego zapewni oprawę muzyczną. Uroczystą Mszę Świętą będzie celebrował Ks. Biskup Antoni Pacyfik Dydycz.

W dobie, kiedy jeszcze nie było telewizji, internetu i radia obchody rocznicowe na Olszynce Grochowskiej potrafiły zebrać wielotysięczny tłum.

Gorąco chciałbym zaprosić Szanowną Dyrekcję, Nauczycieli i Uczniów do włączenia się w dzieło przywracania pamięci. Jednym z zasadniczych celów edukacji jest kształcenie poczucia tożsamości narodowej. Wychowanie patriotyczne zawsze objęte było w szkole szczególną troską. Dlatego zapraszam delegacje uczniów, grupy reprezentacyjne, poczty sztandarowe i miłośników historii do czynnego udziału w uroczystości.

Poseł na Sejm RP Andrzej Melak

Porządek uroczystości:

27.11.2016r., niedziela

ul. Traczy

g. 12.30 – Odegranie „Warszawianki” i przemarsz pod Pomnik Bitwy pod Olszynkę Grochowską

g. 12.35 – odsłonięcie Głazu Pamięci

Pomnik Bitwy pod Olszynką Grochowską (ul. Szeroka w Warszawie)

12.45 – odegranie Hymnu Narodowego i przemówienia okolicznościowe

13.00 – Msza Święta Polowa

14.00 – Apel pamięci i salwa honorowa

14.15 – Złożenie ziemi z grobów Powstańców Listopadowych

14.20 – Ceremonia składania wieńców

plakat_olszynka2016_pazdziernik