Ogłoszenia

Pisarka Losu Polskiego – Pani Barbara Wachowicz

Wtorek 16 maja 2017 roku będzie się nam kojarzył z niezapomnianą lekcją historii związaną
 z Powstaniem Warszawskim. Specjalnie, dla uczniów Naszej Szkoły, gościła w murach Naszej Szkoły Pisarka Losu Polskiego – Pani Barbara Wachowicz, autorka wielu cennych prac poświęconych dziejom Harcerstwa Polskiego, takich jak: cykl „Harcerze Rzeczypospolitej”, cykl „Szare, Szare Szeregi”, cykl audycji monograficznych emitowanych w I Programie Polskiego Radia, zawsze 1 sierpnia w rocznicę Powstania oraz na Zaduszki, cykl programów w telewizyjnym Skarbcu Lucyny Smolińskiej, cykl książkowy „Wierna Rzeka Harcerstwa”, kasety magnetofonowe Kamyk na szańcu”, „Rudy, Alek, Zośka”, film telewizyjny „Rudy, Alek, Zośka”, wystawa „Kamyk na szańcu” – Opowieść o Druhu Aleksandrze Kamińskim i Jego bohaterach – harcerzach Szarych Szeregów”, wstęp do jubileuszowego wydania „Kamieni na szaniec”.

Twórczość Pani Wachowicz została wielokrotnie doceniona: Złoty Krzyż za zasługi dla Harcerstwa Polskiego (1990), Srebrny As (1993), Order Uśmiechu (1995), Mistrz Mowy Polskiej Vox Populi (2001), Order „Polonia Mater Nostra Est” (2001), Laska Skautowa (2002), Złoty Mikrofon (2002), Nagroda św. Brata Alberta (2005), Order „PRO MEMORIA „ (2005), Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (2012), Nagroda „TOTUS” – POLSKI NOBEL – EPISKOPATU POLSKI (2012). American Biographical Institute wybrał pisarkę do grona GREAT WOMAN XXI CENTURY.

Polish Propotion Corporation przyznając Barbarze Wachowicz w roku 1993 Honorowego Srebrnego Asa, motywuje swój wybór oceną „Jest to pisarstwo zwrócone ku rodzimej tradycji, ożywiające
 ją, chroniące przed zapomnieniem. W świat dzisiejszy pisarka wprowadza wielkie postaci naszej historii, kultury, wplatając  je w nasze życie, każąc trwać im w nas, a nam w nich. Ich świat – dzięki Niej – jest piórem, kamerą, słowem żywym, z oddaniem i sercem, z umiłowaniem kraju ojczystego
 i uwielbieniem tego, co wielkie, szlachetne, heroiczne w ludziach i Ziemi Polskiej”.

Harcerze, przyznając pisarce Order Uśmiechu, napisali „To dzięki Niej zstępują z piedestału Bohaterowie Narodowi i najwięksi twórcy literatury, by stać się nam bliskimi”.

Serdecznie dziękujemy za bezcenne spotkanie z uczniami Szkoły Podstawowej nr 163 im. Batalionu „Zośka” w Warszawie wypełnione historycznymi opowieściami o naszym Patronie, za życzliwość i czas
poświęcony na kształtowanie młodych umysłów w imię najważniejszych ideałów…