Dzień Flagi i Święto Konstytucji
Początek maja to tradycyjnie okres uroczystości upamiętniających najważniejsze wydarzenia i symbole, które zapisały się w historii polskiej państwowości. 2 maja obchodzony jest Dzień Flagi, dzień później Święto Konstytucji 3 Maja.
3 maja – Święto Konstytucji
W tym roku przypada 229. rocznica uchwalenia tego – jednego z najstarszych na świecie, dokumentu regulującego ustrój prawny państwa. Ze względu na wprowadzony w kraju stan epidemii, tegoroczne obchody nie będą przebiegać według dotychczasowego ceremoniału.
2 maja – Święto Flagi Państwowej
Polskie barwy narodowe kształtowały się na przestrzeni wieków i wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od wizerunków orła – będącego godłem Polski i Pogoni – rycerza galopującego na koniu, będącego godłem Litwy. Oba te symbole znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Te przyjęte przez Sejm w 1919 r. barwy rozpowszechniły się bardzo szybko i towarzyszyły Polakom we wszystkich ważnych wydarzeniach. Były także symbolem państwa, które nie istniało i narodu, który pod tymi barwami walczył o swoją niepodległość.
Wybór 2. maja na Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej nie jest przypadkowy. To dzień, w którym Polakom towarzyszą refleksje na temat szczytnych kart historii Polski. Bezpośrednio po Dniu Flagi obchodzona jest bowiem rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja, upamiętniająca przyjęcie niezwykle istotnego dokumentu, który powstał w 1791 roku, w celu zlikwidowania wad systemu politycznego Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Jest to jednocześnie jedna z najstarszych na świecie konstytucji, która w sposób kompleksowy regulowała ustrój prawny państwa.