Ogłoszenia

Święto Szkoły

W tradycji naszej szkoły maj jest miesiącem, w którym obchodzimy Święto Szkoły.

Na początek przypomnijcie sobie skąd wziął się Batalion „Zośka”, którego imię nosi nasza szkoła.

Historia zaczęła się od trójki przyjaciół.

Jan Bytnar, ps. Rudy, Maciej Aleksy Dawidowski, ps. Alek i Tadeusz Zawadzki, ps. Zośka – byli absolwenci liceum Batorego i jednocześnie harcerzami z Szarych Szeregów. Mieli po dwadzieścia kilka lat, gdy walczyli z okupującymi Polskę Niemcami w ramach Małego Sabotażu. Uczestniczyli w wielu akcjach bojowych i dywersyjnych Kedywu KG AK. Przyjaźnili się ze sobą i byli gotowi oddać jeden za drugiego życie, czego najlepszym dowodem była akcja pod Arsenałem 26 marca 1943 r., podczas której Grupy Szturmowe odbiły „Rudego” przewożonego po przesłuchaniu z alei Szucha na Pawiak. Podporucznik Jan Bytnar zmarł kilka dni później, 30 marca w Szpitalu Wolskim w wyniku obrażeń odniesionych na przesłuchaniach prowadzonych przez Gestapo. Podchorąży Maciej Aleksy Dawidowski został ciężko ranny w brzuch w akcji pod Arsenałem i zmarł w tym samym dniu, co „Rudy”. Podporucznik Tadeusz Zawadzki poległ 20 sierpnia 1943 r. podczas ataku na strażnicę
w Sieczychach koło Wyszkowa, na granicy między Generalnym Gubernatorstwem a polskimi ziemiami włączonymi do Rzeszy.

Śmierć „Tadeusza Zawadzkiego „Zośki” zamknęła jeden i otworzyła drugi rozdział historii warszawskich Grup Szturmowych Szarych Szeregów.

10 dni po walce w Sieczychach, 1 IX 1943 na miejsce dotychczasowego OS „Jerzy”, do życia powołany został batalion, któremu na cześć poległego dowódcy Grup Szturmowych Tadeusza Zawadzkiego, nadano nazwę „ZOŚKA”.

Losy „Rudego”, „Alka” i „Zośki” opisał Aleksander Kamiński w „Kamieniach na szaniec” – „opowieści o wspaniałych ideałach braterstwa i służby, o ludziach, którzy potrafią pięknie umierać i pięknie żyć”.

Nikt z trójki przyjaciół nie myślał o tym, że kiedyś powstanie Batalion „Zośka”, który już za rok będzie bohatersko walczył z okupantem w powstaniu warszawskim. Członkowie organizacji bojowej Batalion „Zośka do powstania poszli w sile 520 ludzi – poległo lub zaginęło 360
z nich, w tym 44 instruktorów harcerskich. Większość z tych, którzy przeżyli, została ranna.

Batalion „Zośka” patronem naszej szkoły.

13 czerwca 1992 roku po 47 latach istnienia Szkoła Podstawowa nr 163  w Warszawie otrzymała imię Batalionu „Zośka”


Zwykli – niezwykli (PDF)


Pomnik znajduje się na skwerze Powstańców Warszawy w Sulejówku, jest to pomnik upamiętniający poległych żołnierzy AK Harcerskiego Batalionu „Zośka” związanych z Miłosną i Sulejówkiem. Odsłonięty został w 1990 roku. Upamiętnia on lokalnych żołnierzy Szarych Szeregów, którzy brali udział w powstaniu warszawskim.

Pozdrawiam
Szymon Tworek 7a