Ogłoszenia

„Wraz z pogrążoną w smutku rodziną informujemy, że na wieczną służbę odeszła major
w stanie spoczynku Lidia Markiewicz-Ziental ps. Lidka. Była sanitariuszką, najmłodszym żołnierzem batalionu Armii Krajowej „Zośka” – czytamy w komunikacie Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej.
Major Lidia Markiewicz-Ziental, pseudonim „Lidka”, zmarła w wieku 90 lat.

Pani Lidia Markiewicz-Ziental ps. „Lidka” (ur. 1929-12-17w Warszawie) do batalionu „Zośka” zgłosiła się jako 15-latka. Brała udział w ciężkich walkach na Woli, w natarciu na Gęsiówkę. Była dwukrotnie ranna. Była sanitariuszką i najmłodszym żołnierzem batalionu „Zośka”.

Przed wojną uczęszczała do szkoły sióstr szarytek mieszczącej się na Nowolipkach, a później na ul. Górczewskiej. W czasie okupacji kontynuowała naukę w Gimnazjum Anieli Hoene – Przesmyckiej w Warszawie na ul. Mazowieckiej 4. fikcyjnie uczennice miały legitymacje szkolne 12. Zasadniczej Szkoły Handlowej w Warszawie przy ulicy Marszałkowskiej.

W wieku 12 lat wstąpiła do konspiracyjnej organizacji harcerek. Do drużyny wprowadziła ją „Lusia” Alicja Gołod-Gołębiowska. Drużyna specjalizowała się w służbie sanitarnej, ale dziewczęta uczestniczyły też w akcjach „Małego Sabotażu” i kolportażu prasy podziemnej.

Powstanie rozpoczęła w Szpitalu Karola i Marii, 3 sierpnia 1944 r. zgłosiła się ochotniczo („postarzając się” o 3 lata) do batalionu „Zośka”, w którym otrzymała przydział do patrolu sanitarnego II plutonu 3. kompanii „Giewonta”. Brała udział we wszystkich akcjach kompanii, jako jedna z nielicznych przeszła cały szlak bojowy zgrupowania „Radosław”.

SZLAK BOJOWY:

Wola – Stare Miasto – kanały – Śródmieście – Górny Czerniaków – kanały – Mokotów – kanały – Śródmieście

RODZINA W POWSTANIU:

Siostra Leonia Markiewicz – łączniczka w Powstaniu, po wojnie redaktor naczelna kwartalnika „Moda”, brat Zbigniew Markiewicz – student Szkoły Medycznej prof. Zaorskiego (Tajny Wydział Medyczny UW), w czasie Powstania lekarz szpitala przy ul. Dzikiej; zamordowany przez Niemców wraz z pacjentami, siostra Zenona Markiewicz – sanitariuszka, w Powstaniu w patrolu sanitarnym oddziału por. „Szczęsnego”; ciężko ranna na Woli, hospitalizowana w Szpitalu im. Karola i Marii, zamordowana przez Niemców wraz z jego pacjentami, Jerzy Markiewicz- w czasie okupacji w konspiracji, w czasie Powstania wywieziony wraz z rodzicami do obozu w Buchenwaldzie (później w Oranienburgu). Po wojnie powrócił do Warszawy, ukończył studia i pracował jako redaktor naczelny jednego z wydawnictw Państwowego Instytutu Wydawnictw Rolniczych i Leśnych.

ODNIESIONE RANY:

Dwukrotnie ranna we wrześniu 1944 r. na Górnym Czerniakowie

ODZNACZENIA:

Krzyż Walecznych – dwukrotnie

„’Lidka’ na zawsze pozostanie dla nas wzorem żołnierza obywatela. Cześć jej pamięci!” – zakomunikowało Dowództwo WOT