Ogłoszenia

Akcja Żonkile

Zapraszamy do udziału w akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile! Podczas tegorocznej edycji, ze względu na pandemiczne okoliczności, będziemy działać zarówno w terenie, jak i w Internecie. Dołączcie do wydarzenia – 19 kwietnia 2021 roku pokażmy, że #ŁączyNasPamięć.

Tym razem pragniemy upamiętnić nie tylko wybuch powstania w getcie warszawskim 19 kwietnia 1943 roku, ale także podkreślić rolę, jaką odegrały w nim kobiety. Żydówki w czasie powstania organizowały kuchnie ludowe, kolportowały nielegalną prasę, opatrywały rannych, były łączniczkami oraz walczyły z bronią w ręku.

Pamiętajmy o nich wszystkich w 78. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Przypnijmy papierowy żonkil – symbol tego, że łączy nas pamięć o powstaniu, jego bohaterkach oraz bohaterach.

Jak dołączyć do akcji Żonkile?

Z powodu pandemii zdecydowaliśmy się nie rekrutować w tym roku nowych wolontariuszy. Skorzystamy z pomocy tych, z którymi współpracujemy na co dzień. To oni w poniedziałek,19 kwietnia, będą rozdawać żonkile przy stacjach metra: Politechnika, Centrum, Świętokrzyska, Ratusz Arsenał oraz dworcach Centralnym i Wileńskim.

Żonkile będzie można także pobrać z rocznicowych słupów – ich dokładne lokalizacje podamy niebawem. Każdy słup będzie wyposażony w płyn do dezynfekcji rąk.

Wkrótce opublikujemy także szczegółowy program wydarzeń #online, które przygotowujemy w związku z rocznicą.

Dzięki częściowej przeprowadzce do Internetu tegoroczne Żonkile (podobnie jak i te z poprzedniej edycji) mają szanse przekroczyć granice Warszawy, a nawet Polski.

By wziąć udział w akcji, nie musicie wychodzić z domu:

pobierzcie szablon ze strony polin.pl, wydrukujcie go i złóżcie (wideoinstrukcja: https://polin.pl/pl/zonkile) dodajcie nakładkę na zdjęcie profilowe na Facebooku. Nakładka będzie dostępna wkrótce żonkilowe naklejki znajdziecie w wydaniach Tygodnika Powszechnego (14 kwietnia) oraz w Stołecznej Gazety Wyborczej (16 kwietnia) udostępnijcie rocznicową grafikę, którą opublikujemy 19 kwietnia w naszych mediach społecznościowych.
Pamiętajcie o hasztagach: #ŁączyNasPamięć i #AkcjaŻonkile wydrukujcie rocznicową grafikę i powieście ją w widocznym miejscu, na przykład w oknie. Grafika jest dostępna tutaj: http://bit.ly/zonkile2021_grafika

Zachęcamy Was do publikowania zdjęć żonkili i naklejek w mediach społecznościowych.