Ogłoszenia

77 lat temu zakończyło się Powstanie Warszawskie…

W piątek 1 października uczniowie naszej szkoły stawili się na lekcjach ubrani na galowo
i w harcerskich mundurach. Powodem były obchody 77. rocznicy zakończenia Powstania Warszawskiego – wydarzenia, które nierozerwalnie związane jest z dziejami Patrona naszej szkoły.
W szkole rozbrzmiewały dźwięki NIEzakazanych piosenek, a o najważniejszych wydarzeniach uczniowie mogli dowiedzieć się poprzez specjalnie na tę okazję przygotowaną wystawę historyczną.

Uczniowie klas V – VIII wzięli udział w projekcie edukacyjnym przygotowanym przez Grupę Historyczno-Edukacyjną „Szare Szeregi”. Projekt zawierał cykl warsztatów w ramach „Żywych Lekcji Historii” przygotowanych z okazji 77.Rocznicy Wybuchu Powstania Warszawskiego. 

Cykl lekcji podzielony był na trzy bloki tematyczne.

              Podczas lekcji teoretycznej uczniowie poznawali wydarzenia z II wojny światowej, dowiedzieli się czym były „Szare Szeregi” i jaką rolę odegrały te oddziały podczas wojny, a w szczególności podczas Powstania Warszawskiego.

Na kolejnym warsztacie uczniowie mieli okazję wypróbować działanie  epokowej maszyny do szycia
z 1920 r. i samodzielnie uszyć sobie pamiątkowe opaski powstańcze.  Uczyli się również podstawowych zasad sanitarnych i poznawali medykamenty (łóżko, nosze, torby sanitariuszek, umundurowanie…..), używane podczas okupacji i Powstania Warszawskiego. Poznawali techniki bandażowania, opatrywali rannego i przenosili go na noszach do Szpitala Polowego

              Cykl zajęć zamykało szkolenie z musztry wojskowej, na którym uczniowie dodatkowo poznali
i zobaczyli różne rodzaje oryginalnej broni używanej podczas wojny i Powstania Warszawskiego.

Dla uczniów była to niecodzienna okazja by móc obejrzeć eksponaty historyczne, mundury
i wyposażenie wojskowe z czasów II wojny światowej.  To była niezapomniana lekcja historii…