Ogłoszenia

231. rocznica uchwalenia Konstytucji

W piątek 29 kwietnia świętowaliśmy rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W tym roku mija już 231 lat od radosnego majowego poranka, kiedy wołano: „WIWAT KRÓL! WIWAT SEJM! WIWAT WSZYSTKIE STANY!
Rocznicowe obchody w naszej szkole stały się okazją , by uzmysłowić dzieciom rolę i znaczenie takich słów, jak Ojczyzna i Patriotyzm. Uczniowie mieli też okazję przypomnieć sobie jak istotne dla narodu polskiego było uchwalenie pierwszej w Europie Konstytucji.
Jednak ten rok jest szczególny dla Polaków, gdyż za naszymi granicami toczy się wojna, a w naszej szkole, tak jak w wielu innych w Polsce, pojawili się uczniowie z Ukrainy. Te wydarzenia skłoniły nas do tego, by podkreślić, że bycie prawdziwym patriotą oznacza również szacunek i pomoc dla innych narodów. Tegoroczne świętowanie odbywało się w myśl hasła „SOLIDARNI Z UKRAINĄ”.
W ramach obchodów wszyscy uczniowie naszej szkoły wykonywali w tygodniu biało-czerwone kotyliony narodowe i niebiesko-żółte wstążki – symbole Ukrainy. Podsumowaniem naszych działań był uroczysty apel zorganizowany wspólnie z nauczycielami i gośćmi z Ukrainy, na którym ubrani na galowo uczniowie klas IV – VIII odśpiewali cztery zwrotki polskiego hymnu narodowego i zatańczyli poloneza – nasz narodowy taniec. Akcentem ukraińskim były wykonywane przez naszych gości z Ukrainy ich narodowe piosenki oraz wspólny ukraiński taniec.
Niecodzienne obchody polskiego święta narodowego poprzez zestawienie dwóch kultur i różnych dziejów wywołało wiele radości, wzruszeń i refleksji oraz uświadomiły młodym ludziom, jak ważna jest wzajemna pomoc i wsparcie dla narodu, który jest w potrzebie.
Z okazji 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja życzymy Państwu oraz wszystkim naszym Uczniom, aby to święto umocniło poczucie tożsamości narodowej oraz dumy bycia Polakiem.