Ogłoszenia

31 maja – Dzień Bez Papierosa

Każdego roku dnia 31 maja obchodzimy zainicjowany przez Światową Organizację Zdrowia – Dzień Bez Papierosa, mający na celu zwrócenie uwagi na szkodliwość palenia tytoniu, powszechność nałogu palenia i jego negatywne skutki zdrowotne.

Skutki palenia tytoniu są znane od lat. Papieros to nie tylko nikotyna. W dymie papierosowym i samym papierosie znajdują się trujące związki chemiczne, w tym substancje rakotwórcze, które stanowią zagrożenie dla zdrowia palaczy i ich najbliższych tzw. biernych palaczy.

Palenie papierosów stanowi przyczynę niewydolności płuc, chorób nowotworowych i choroby wieńcowej serca. Lista schorzeń spowodowanych paleniem tytoniu jest jednak znacznie dłuższa.

Z badań przeprowadzonych w 2019 roku przez Główny Inspektorat Sanitarny wynika, że regularnie pali papierosy około 8 milionów dorosłych Polaków.

Natomiast z badań przeprowadzonych w 2020 r. na zlecenie Rzecznika Praw Dziecka wynika, że szczególne zagrożenie wśród polskiej młodzieży stanowią  e-papierosy, po które coraz częściej sięgają uczniowie. https://brpd.gov.pl/2020/12/28/alarmujace-wyniki-badan-e-papierosy-staly-sie-nalogiem-mlodziezy/

W ramach działań profilaktycznych realizowanych w Naszej Szkole uczniowie klasy 7a i 7b uczestniczyli w tym roku szkolnym w Projekcie profilaktyki antynikotynowej „My – nie palimy”, pogłębiając wiedzę na temat szkodliwości palenia, skutków zdrowotnych, społecznych i ekonomicznych  oraz zachowań prozdrowotnych stanowiących alternatywę dla substancji psychoaktywnych.