Ogłoszenia

Akcja pod Arsenałem

Tradycją naszej szkoły stały się działania projektowe należące do cyklu UCZEŃ W ROLI MISTRZA.   
26 marca, w rocznicę Akcji pod Arsenałem, uczniowie klas ósmych, opowiedzieli młodszym koleżankom i kolegom jak przebiegała akcja krok po kroku. Zdaniem uczniów to była świetna lekcja historii…
Historia zaczęła się od trójki przyjaciół
Jan Bytnar, ps. Rudy, Maciej Aleksy Dawidowski, ps. Alek i Tadeusz Zawadzki, ps. Zośka – byli absolwentami liceum Batorego i jednocześnie harcerzami z Szarych Szeregów. Mieli po dwadzieścia lat, gdy walczyli z okupującymi Polskę Niemcami w ramach Małego Sabotażu. Uczestniczyli w wielu akcjach bojowych i dywersyjnych Kedywu KG AK. Przyjaźnili się ze sobą i byli gotowi oddać jeden za drugiego życie, czego najlepszym dowodem była akcja pod Arsenałem 26 marca 1943 r., podczas której Grupy Szturmowe odbiły Rudego przewożonego po przesłuchaniu z alei Szucha na Pawiak. Podporucznik Jan Bytnar zmarł kilka dni później, 30 marca w Szpitalu Wolskim w wyniku obrażeń odniesionych podczas przesłuchań prowadzonych przez Gestapo. Podchorąży Maciej Aleksy Dawidowski został ciężko ranny w brzuch w akcji pod Arsenałem i zmarł w tym samym dniu, co Rudy. Podporucznik Tadeusz Zawadzki poległ 20 sierpnia 1943 r. podczas ataku na strażnicę w Sieczychach koło Wyszkowa, na granicy między Generalnym Gubernatorstwem a polskimi ziemiami włączonymi do Rzeszy.
Śmierć Tadeusza Zawadzkiego Zośki zamknęła jeden i otworzyła drugi rozdział historii warszawskich Grup Szturmowych Szarych Szeregów.
10 dni po walce w Sieczychach, 1 IX 1943 na miejsce dotychczasowego OS Jerzy, do życia powołany został batalion, któremu na cześć poległego dowódcy Grup Szturmowych Tadeusza Zawadzkiego, nadano nazwę ZOŚKA.
Tak narodził się nasz Patron.