2016-2017

Rok szkolny 2016/2017

22 czerwca, w przeddzień zakończenia roku szkolnego, odbyło się spotkanie podsumowujące rok pracy Samorządu Uczniowskiego. Opiekunowie Samorządu, pani Betlińska, pani Jasiak i pan Rynduch, podziękowali za współpracę wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie imprez, uroczystości, apeli, życzeń.
Następnie uczniowie klasy VI D i VI C przypomnieli kilka ważnych spraw dotyczących bezpieczeństwa w czasie wakacji.
Na zakończenie, wręczone zostały dyplomy, nagrody i upominki za udział w konkursach, zawodach i zajęciach pozalekcyjnych. W szczególny sposób uhonorowani zostali uczniowie reprezentujący Szkołę podczas ważnych uroczystości, w czasie których nie mogłoby się obyć bez delegacji i Sztandaru.
Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy i dziękujemy za zaangażowanie!

 


8 czerwca klasa 5b zaprosiła uczniów klas IV – VI na dyskotekę, którą poprowadziła w ramach wygranej w konkursie zorganizowanym z okazji obchodów Dnia Ziemi.
Humory tego dnia dopisywały, ponieważ każdy uczestnik mógł ”zamówić” i zadedykować komuś piosenkę.
Muzyka, taniec i śpiew rozbrzmiewały, imprezowaniu nie było końca…

Już teraz zapraszamy za rok!
Szkolny Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami


16 maja 2017 r. przyszła do nas Pani Barbara Wachowicz – pisarka, która propaguje patriotyzm, postawy honoru i prawości. Autorka opowieści o najwybitniejszych postaciach polskiego harcerstwa.
Powitaliśmy ją wielkimi brawami, następnie usiadła na honorowym miejscu, wyjęła kwiatki, figurkę Batalionu Zośka oraz książki swojego autorstwa.
Zaczęła nam mówić o historii Batalionu, który utworzony został pod koniec sierpnia 1943 r. dla upamiętnienia postaci dowódcy warszawskich Grup Szturmowych – Tadeusza Zawadzkiego Zośki. Wszyscy słuchali w ciszy jak zaczarowani.
Pod koniec była możliwość zrobienia sobie z Panią Wachowicz pamiątkowego zdjęcia i większość osób podbiegła i podziękowała również brawami.
Podsumowując, dzień był wyjątkowo udany!

Ola R-N, 4a


Wyjechali na wycieczkę wszyscy nasi podopieczni… A właściwie dwie klasy 5c i 6d.
Tym razem w dniach 10 – 12 maja obie klasy pod opieką wychowawczyń eksplorowały tereny mazurskich lasów i jezior, doświadczając przy tym wszystkich pór roku – począwszy od zimy w czasie szkoły komandosów, poprzez wiosnę w Wilczym Szańcu i Parku Dzikich Zwierząt, aż do gorącego lata w czasie koszulkomanii, zajęć mistrza smaku i survivalu w środku mazurskiej dziczy.
Nie dość, iż uczestniczyliśmy w żywych lekcjach historii, niesamowitych lekcjach przyrody, to jeszcze zabawom i harcom w czasie dyskoteki i ogniska nie było końca.

Jednym słowem – wracamy za rok!


Ile czasu potrzeba na wykonanie girlandy z papierowych kwiatów lub niezwykłej róży z bibuły? Podczas pokazu w wykonaniu gościa z Indii, który 8 maja odwiedził naszą szkołę  przekonaliśmy się, że tylko chwilę. Wyczarowywane przez niego ozdoby z bibuły wywoływały zachwyt i niedowierzanie uczestników spotkania – uczniów klas I – III


Kwiecień okazał się bardzo pracowitym miesiącem szczególnie dla Samorządu Uczniowskiego i jego opiekunów.
Uczniowie klas IV – VI nie tylko przygotowywali zdrowe przekąski, przynosili owoce i warzywa, wyciskali soki, prowadzili kampanię informującą o walorach smakowych i odżywczych różnych produktów, ale również uczestniczyli w wielu próbach przygotowujących do przedstawienia (uwiecznionych na poniższych zdjęciach!).
27 kwietnia, w przeddzień zakończenia akcji, Samorząd Uczniowski podsumował akcję Kwiecień miesiącem zdrowia wystawiając przedstawienie teatralno – muzyczne ”Żeby zdrowym być…”.

 


24 kwietnia mieliśmy okazję obejrzeć zmagania się uczniów klas IV – VI w konkursie SU z okazji Dnia Ziemi.
Uczestnicy przygotowywali plakaty dotyczące wylosowanych ekosystemów i nagrywali wcześniej swoje prezentacje.
W czasie finału Samorząd Uczniowski zaprezentował film przedstawiający prezentacje poszczególnych klas, a komisja przydzieliła punkty i udała się na obrady.
Największą ilość punktów otrzymała klasa 5b i to uczniowie tej klasy poprowadzą najbliższą dyskotekę i dostaną dodatkowe oceny z przyrody.
Na drugim miejscu uplasowała się klasa 5c, a na trzecim na równi klasa 4c i 6b.
W imieniu SU serdecznie gratulujemy i zapraszamy na krótką fotorelację z finału oraz film.


20 kwietnia w Szkole upłynął nam pod znakiem walorów zdrowotnych marchewki…
Ale jak połączyć DZIEŃ MARCHEWKI z dniem jabłka? Tego dnia wszyscy jednogłośnie odpowiedzieli – najlepiej zrobić z nich sok :)


6 kwietnia odbył się krótki apel porządkowy związany z organizacją i przygotowaniami obchodów Dnia Ziemi w naszej Szkole.
W tym roku wędrujemy ”W kierunku natury”. Każda klasa wylosowała ekosystem, który później zaprezentowała na sztalugach i przed kamerą.
Finał odbędzie się już 24 kwietnia – tuż po obchodach Światowego Dnia Ziemi, a tymczasem zerknijcie na przygotowania…


Z początkiem kwietnia zawitał do nas Teatr Iluzji Aleksandra Tkacza, który zaczarował na kilka chwil naszą Szkołę, nas i nawet naszych nauczycieli…
Iluzje optyczne, matematyczne, fizyczne, a nawet chemiczne oraz przedstawione złudzenia udowodniły, że matematyka to wcale nie jest nudna dziedzina nauki, fizyka wcale nie jest trudna, a magiczne sztuczki i pokazywane triki czasami są kwestią chemii, również tej pomiędzy prowadzącym a zgromadzoną widownią… ;)
Prawie Prima Aprilis, chociaż 10 złotych z papierka po cukierku okazało się w 100% prawdziwe. Zapytajcie Dawida!


W związku z realizacją programu prozdrowotnego w Szkole 5 kwietnia został ogłoszony DNIEM JABŁKA.
Tego dnia wszyscy uczniowie i pracownicy nie tylko raczyli się jabłkami, ale również rozważali o ich właściwościach, a w klasach odbyły się krótkie prelekcje związane z bohaterem dnia -JABŁKIEM.
Bo, czy wiedzieliście, że kolor jabłek stanowi wskaźnik ich zalet?
I tak na przykład, jabłka zielone są dobre, by wzmocnić kości i zęby, pomagają też dbać o dobry wzrok oraz wykazują działanie antyrakowe. Jabłka żółte są polecane w profilaktyce chorób serca, oczu i przyczyniają się do prawidłowej pracy układu odpornościowego. Jabłka czerwone rekomenduje się dla poprawy zdrowia serca i utrzymania dobrej pamięci, a także pomagają zachować zdrowie układu moczowego.
Jednym słowem – Jedno jabłko dziennie trzyma lekarza z daleka ode mnie…


29 i 30 marca w naszej Szkole przeżywaliśmy Rekolekcje Wielkopostne, które przeprowadził misjonarz z Afryki przebywający specjalnie z tej okazji w Parafii Najczystszego Serca Maryi.
Mogliśmy dowiedzieć się trochę na temat pracy misyjnej na świecie. Poznaliśmy kilka ciekawostek o Afryce i językach, którymi posługuje się tamtejsza ludność. Nauczyliśmy się dwóch pieśni w języku suahili i wysłuchaliśmy przypowieści.
Na zakończenie tych dni, uczestniczyliśmy w Eucharystii.

 


Z okazji pierwszego dnia wiosny, 21 marca odbyła się w naszej Szkole druga edycja Konkursu Dyrektora Szkoły.
Tegorocznym zmaganiom sprostały wszystkie klasy IV – VI, których zadaniem było przygotować własną interpretację wiersza Przypadek autorstwa lokalnego poety Pana Michała Zawdki, stworzyć własny układ taneczny, wystawić współczesną inscenizację Kopciuszka, czyli katastrofalnych konsekwencji braku higieny autorstwa Pani Wandy Chotomskiej.
W kategorii klas VI zwyciężyła interpretacja bajki klasy VI A. Zaskakującym układem polonezo – makarenowym zwycięstwo wytańczyła sobie również klasa VA. W kategorii klas czwartych to IV B udowodniła, że jej zwycięstwo to nie przypadek.
Patronat nad konkursem objęła Pani Dyrektor – Marzena Żak. Prowadzenie imprezy jak zwykle przejął Samorząd Uczniowski pod wodzą opiekunów, a szczególnie prowadzącego – Pana Wojciecha Rynducha.
Było naprawdę extra ;) Zobaczcie sami…


Każdy prawdziwy mężczyzna kojarzy tę datę i wie dokładnie, co wtedy należy zrobić… Mowa oczywiście o 8 marca.
Z tej okazji panowie z klas IV -VI postanowili zrewanżować się młodym paniom za życzenia i nagrali swoje. Sprawdźcie, jaki jest tego efekt…
Z naszego dziewczęcego punktu widzenia, wygląda to nieziemsko ;)


W miesiącu marcu, odbyły się w klasach V i VI bardzo ciekawe lekcje o Gruzji. Poznawaliśmy nie tylko historię, ale również położenie geograficzne, kulturę oraz religię tego kraju. Na spotkanie oczekują teraz pozostałe klasy IV. Dziękujemy za tę innowację oraz zapraszamy do naszej szkoły już wkrótce.
Warsztaty z wielokulturowości odbywały się w ramach projektu „Warszawskie Centrum Integracyjne 2” współfinansowanego ze środków FAMI, budżetu Państwa, oraz Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy.


25 lutego (sobota) oraz 26 lutego (niedziela) 2017 r. poczet Naszej Szkoły brał udział w obchodach 186. rocznicy bitwy o Olszynkę Grochowską

25 lutego 1831 roku oddziały polskie na przedpolach Warszawy powstrzymały rosyjski atak na stolicę. Całodniowa bitwa o olszynowy lasek na Grochowie zakończyła się odwrotem armii feldmarszałka Iwana Dybicza. Była to jedna z największych i najkrwawszych bitew wojny polsko-rosyjskiej 1830-1831 r.

Przygotowujący się do zajęcia Warszawy rosyjski głównodowodzący, feldmarszałek Iwan Dybicz liczył się początkowo z możliwością oskrzydlenia wojsk polskich od północy. Wysłana w okolice Białołęki 11-tysięczna kolumna generała Szachowskiego została jednak zatrzymana przez gen. Jana Krukowieckiego i po dwudniowych walkach zmuszona była do odwrotu. W tej sytuacji feldmarszałek Dybicz podjął decyzję o frontalnym ataku na pozycje polskie pod Grochowem.

Dowodzenie nad siłami polskimi objął gen. Józef Chłopicki, były dyktator powstania. Tydzień wcześniej zrzekł się swojej funkcji, a wodzem naczelnym sił powstańczych mianowany został gen. Michał Radziwiłł. 22 lutego Chłopicki został jednak mianowany „dowódcą pierwszej linii”. Na pole bitwy pod Grochowem przybył po pierwszym ostrzale artyleryjskim, a komplikacje w systemie dowodzenia miały wkrótce odcisnąć się na przebiegu bitwy. Chłopicki dysponował ok. 40 tysiącami żołnierzy i zaledwie 120 działami wobec 60-tysięcznej armii i ponad 200 działami znajdującymi się pod rozkazami Dybicza.

Rosyjski atak poprzedziło prawie godzinne przygotowanie artyleryjskie. Następnie do szturmu na polskie pozycje ruszyła piechota. Siła ataków wojsk Dybicza zmusiła Polaków do wycofania się z Olszynki, którą odzyskano około południa po kontrataku dziewięciu batalionów piechoty, prowadzonych osobiście przez generała Chłopickiego. Rosjanie zaatakowali ponownie. Kolejne salwy artyleryjskie przygotowywały grunt dla atakującej piechoty. Po obu stronach rosła liczba rannych i zabitych.

Generał Chłopicki podjął decyzję o wykonaniu kolejnego przeciwnatarcia. Tym razem wykonane miało być siłami kawalerii, a jego główną częścią miały być oddziały generała Jana Krukowieckiego i stacjonujący na tyłach sił polskich korpus kawalerii generała Tomasza Łubieńskiego. Obaj generałowie odmówili jednak wykonania poleceń Chłopickiego, powołując się na formalną podległość wodzowi naczelnemu, gen. Michałowi Radziwiłłowi. Postanowili czekać na potwierdzenie przez niego rozkazów „dowódcy pierwszej linii”.

Sytuację skomplikowała ciężka rana, jaką w tym czasie odniósł generał Chłopicki. Znoszony z pola bitwy po wybuchu granatu, przekazał dowodzenie generałowi Janowi Skrzyneckiemu, zalecając wykonanie przeciwnatarcia na pozycje rosyjskie. Skrzynecki, zdając sobie sprawę z dysproporcji sił oraz nie mogąc liczyć na lojalność generałów Krukowieckiego i Łubieńskiego, podjął jednak decyzję o wycofaniu się w szyku w stronę Warszawy.

Iwan Dybicz postanowił wykorzystać odwrót wojsk polskich do ich całkowitego rozbicia. Do szarży ruszyła rosyjska kawaleria. Jej udany atak i przebicie się przez polskie linie obrony najprawdopodobniej zakończyłyby się klęską Polaków i otwarciem Rosjanom drogi na Warszawę. Szarża rosyjska została jednak powstrzymana dzięki postawie żołnierzy 4. pułku piechoty liniowej, dowodzonych przez pułkownika Ludwika Bogusławskiego. Wkrótce w sukurs piechocie przyszła polska kawaleria. Szarża 2. pułku ułanów, wsparta przez szwadrony 5. pułku ułanów, odrzuciła Rosjan i umożliwiła siłom polskim wycofanie się w stronę Warszawy w zwartym szyku. Dotarcie na pole bitwy oddziałów polskich przybywających od strony Białołęki skłoniły Dybicza do zarzucenia planu ataku na silnie ufortyfikowaną Pragę. Wojska rosyjskie rozpoczęły odwrót spod Grochowa.

Bitwa o Olszynkę Grochowską nie została rozstrzygnięta w polu. Obie strony wycofały się ze swoich pozycji. Korzyści taktyczne odniosła jednak strona polska, która zdołała zatrzymać liczniejsze oddziały rosyjskie, uniemożliwiła im atak na stolicę i wycofała się w zwartym szyku na praską linię umocnień.

Generał Chłopicki nie wrócił już do służby linowej. Rana odniesiona w czasie bitwy grochowskiej okazała się zbyt poważna. Wódz naczelny, książę Michał Radziwiłł musiał ustąpić ze stanowiska, a na jego miejsce Rada Narodowa mianowała gen. Jana Skrzyneckiego. Generał Jan Krukowiecki objął w marcu funkcję gubernatora Warszawy, a pół roku później stanął na czele Rządu Narodowego. Feldmarszałek Iwan Dybicz zmarł 10 czerwca 1831 roku w Kleszewie pod Pułtuskiem.

Olszynkę Grochowską wycięto w większości na przełomie XIX i XX wieku. Ostatnią olchę, pamiętającą czasy polsko-rosyjskiej bitwy ścięto w roku 1935. Władze planowały utworzenie na terenie dawnej Olszynki mauzoleum narodowego. Jeszcze przed wybuchem II wojny światowej teren dawnego lasku zmeliorowano i ponowie zalesiono. Obecnie na tym obszarze znajduje się rezerwat przyrodniczo-historyczny z pomnikiem i kryptą, w której złożono szczątki poległych w bitwie. Od 1999 roku przy drodze prowadzącej do pomnika powstaje tzw. Aleja Chwały – ciąg głazów z pamiątkowymi tablicami ku czci uczestników bitwy.


8 lutego SU zaprosił uczniów i nauczycieli na kolejną dyskotekę szkolną – tym razem karnawałową. Zabawa była przednia i do tego w doborowym towarzystwie :)

Pierwszy raz obowiązywały bilety wstępu i to nie byle jakie! Tym razem Samorząd włączył się w akcję Szkolnego Wolontariatu, a każdy uczestnik przyniósł fant, tak aby inni mogli bawić się razem z nami. Można było przynieść garstkę korków, papierową torebkę po herbacie, zabawkę dla zwierzaków lub saszetkę z jedzeniem albo misia Strażaka.

Nikt nie przeszedł wobec apelu obojętnie. Uzbieraliśmy dwa kosze korków, 15 saszetek i 16 puszek mokrej karmy, 12 worków karmy suchej dla psów i kotów, ubranka, obroże, smycze, piłki, piszczałki i kilka pięknych kocyków.

Nie tylko dary pojawiły się na zabawie, na dyskotekę gromnie przybyły również Księżniczki, Kocury, Batman, a nawet Jednorożec!

Sprawdźcie sami…


W piątek 20 stycznia – w przeddzień jednych z najważniejszych dni w roku – uczciliśmy w Szkole Dzień Babci i Dziadka – oczywiście na wesoło :)
W tym dniu w Szkole powitaliśmy liczne postaci ”babci i dziadków”.
Każdy, kto przyszedł tego dnia w przebraniu bądź w kapciach, zarządzeniem Samorządu Uczniowskiego nie był pytany na ocenę, nie musiał również pisać niezapowiedzianej kartkówki.
No i zobaczcie jak wyszło…


21 grudnia w klasie 4c odbyła się Wigilia klasowa.

Dzieląc się opłatkiem składaliśmy sobie życzenia świąteczne i noworoczne. Nie zabrakło pysznych ciast, słodyczy, owoców i soków. Słuchaliśmy kolęd, a kiedy dołączył do nas pan Wojciech Rynduch śpiewaliśmy razem popularne piosenki świąteczne. Wszyscy bawili się wesoło w blasku choinkowych lampek.[Best_Wordpress_Gallery id=”84″ gal_title=”iga wigilia”]

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


6 grudnia br. w klasie 4c odbyły się Mikołajki.
Zwyczaj obdarowywania się prezentami tego dnia wywodzi się ze średniowiecznych legend o życiu świętego Mikołaja. W rolę Mikołaja wcielił się Janek.
Zaprosił do pomocy Renifery (Gabrysię i Oskara) oraz Elfy (Izę, Jarka i Julię), które pomagały rozdawać prezenty.
Ten dzień był szczególny dla Jakuba, który obchodził 10 urodziny. Nie zabrakło słodyczy i życzeń, a klasa zaśpiewała mu „Happy Birthday”.
Wszyscy dobrze się bawili. Szkoda, że następne Mikołajki dopiero za rok.[Best_Wordpress_Gallery id=”80″ gal_title=”mikoł 4c”]

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


8 listopada klasy 6a i 6d wzięły udział w debacie oxfordzkiej zorganizowanej przez Gimnazjum nr 23 im. Ireny Sendlerowej, której teza brzmiała: „W mediach społecznościowych jest miejsce na całkowitą wolność słowa”.
Podczas spotkania uczniowie nie tylko poznali zasady prowadzenia debaty i wysłuchali argumentów wygłoszonych przez swoich starszych kolegów, ale także aktywnie włączyli się w dyskusję.[Best_Wordpress_Gallery id=”66″ gal_title=”debata oxfordzka”]

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Dnia 3 października br. Mały Samorząd przygotował Apel okolicznościowy z okazji smutnej rocznicy- Zakończenia Powstania Warszawskiego. Wzięli w nim udział wszyscy uczniowie klas 1-3. Przypomniane zostały daty i przebieg Powstania Warszawskiego, przywołana pamięć naszych narodowych bohaterów z Batalionu Zośka. Jako prawdziwi patrioci, uczniowie Szkoły 163, noszącej zaszczytną nazwę , uczcili ten dzień ; strojem, gestem, wymowną ciszą i powagą. Na apelu zabrzmiały pieśni powstańcze oraz Mazurek Dąbrowskiego i Hymn naszej szkoły. Uczniowie i nauczyciele uczcili pamięć poległych minutą ciszy. Była to dla wszystkich mała lekcja historii.[Best_Wordpress_Gallery id=”50″ gal_title=”3 X”]

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


28 września uczniowie wszystkich klas wzięli udział w apelu, podczas którego zostały ogłoszone wyniki wyborów do Samorządu Uczniowskiego oraz na jego opiekunów. Zwycięzcami zostali: Nikola z kl. VIc, Aleksandra z VIb i Franciszek z Va. Na opiekunów samorządu wybrano: panią Żanetę Betlińską, panią Justynę Jasiak i pana Wojciecha Rynducha. W dalszej części spotkania uczniowie zostali zapoznani z planem pracy samorządu, a pani dyrektor przypomniała zasady bezpieczeństwa i zachowania się w szkole.

 


27 września[Best_Wordpress_Gallery id=”56″ gal_title=”poczet 27IX”]

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


W dniach 19.09.-22.09.2016 r. odbyły się w szkole gry terenowe o tematyce Patrona Szkoły Batalionu „Zośka”. Uczniowie klas IV – VI poznawali historię i życiorysy młodych ludzi, którzy uczestniczyli w walce z okupantem hitlerowskim w czasie Powstania Warszawskiego w 1944 roku.
Grę zorganizowali harcerze z drużyn działających przy Naszej Szkole. Odbywała się ona na boisku szkolnym.

img_20160919_100915


Rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017
1 września rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Podczas uroczystości inauguracyjnej pani dyrektor Marzena Żak wręczyła nominacje na stanowiska kierownicze wicedyrektorkom – pani Annie Sienicy oraz pani Agnieszce Krakowiak, kierownik świetlicy – pani Annie Dudzie oraz społecznej wicedyrektor klas I-III – pani Małgorzacie Turlej, przedstawiła nowych nauczycieli i wychowawców, a także przypomniała o 25. rocznicy nadania naszej szkole imienia Batalionu „Zośka”.
Część artystyczną przygotowali uczniowie klas Va i Vc pod kierunkiem wychowawczyń – pani Anny Walczuk i pani Małgorzaty Mielcarz oraz IIIc z panią Katarzyną Kowalską i IIIf z panią Martą Lindebny.
1wrze