Cybernauci

„Cybernauci – kompleksowy projekt kształtowania bezpiecznych zachowań w sieci”
-to nowy projekt szkoleniowy realizowany przez fundację Nowoczesna Polska w partnerstwie z Collegium Civitas.

Głównym działaniem w projekcie jest realizacja warsztatów z uczniami, rodzicami i nauczycielami szkół wszystkich poziomów w całej Polsce.

Głównym celem projektu jest podniesienie poziomu bezpieczeństwa korzystania z sieci przez dzieci i młodzież, a także ich rodziców, opiekunów i nauczycieli.

CYBERNAUCI_RAPORT-KOŃCOWY (PDF)(źródło  http://cybernauci.edu.pl/o-projekcie/ )

1.MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA UCZNIÓW

Zachęcamy do zapoznania się z komiksem „Cybermisja na Marsa”, którego bohaterzy, Mariola, Adrian i Kajtek, udają się w podróż w kosmos i zapoznają Marsjan z zasadami bezpiecznego korzystania z internetu.

Komiks Cybermisja na Marsa odc. 1 (PDF)
Adrian i Mariola wyruszają z cybermisją na Marsa. Towarzyszy im Kajtek, dzieki umiejętnościom którego dzieci mają stały dostęp do internetu i jego zasobów. Jakie przygody ich spotkają? Przekonajcie się sami!

Komiks Cybermisja na Marsa odc. 2(PDF)
Dzieci docierają do zamku marsjańskiej królowej, która jest zachwycona możliwością poznania ziemskiej technologii, jaką jest internet. Adrian, Mariola i Kajtek uczą królową, jak bezpiecznie korzystać z sieci. I wy poznajcie podstawowe zasady, które wcale nie są trudne.

Komiks Cybermisja na Marsa odc. 3(PDF)
Królowa zostaje pierwszą pozaziemską użytkowniczką social media. Jak powinna korzystać z portali, aby czuć się bezpiecznie? Myślicie, że Mariola, Adrian i Kajtek dadzą jej dobre wskazówki?

Komiks Cybermisja na Marsa odc. 4(PDF)
Marsjańska roślinność została zaatakowana przez złośliwą zarazę! Jak ją uleczyć? Ta sytuacja daje dzieciom okazję do wytłumaczenia królowej, czym są wirusy komputerowe i jak się przed nimi bronić. A wy wiecie?

Komiks Cybermisja na Marsa odc. 5(PDF)
Królowa bardzo lubi malować obrazy i chciałaby dzielić się swoją twórczością z innymi. Jak można to robić w internecie? Zobaczcie sami.

Komiks Cybermisja na Marsa odc. 6(PDF)
Adrian, Mariola i Kajtek mogą już wracać na Ziemię. Wykonali swoją misję, pokazali Marsjanom, czym jest internet i jak korzystać z niego bezpiecznie. To była wspaniała podróż!

 (źródło :  http://cybernauci.edu.pl/materialy-edukacyjne/podstawowa/ )

2.MATERIAŁY DLA NAUCZYCIELI
Klasy I-III
http://cybernauci.edu.pl/materialy-edukacyjne/nauczyciele/nauczyciele-klasy-i-iii-szkoly-podstawowej/

Klasy IV-VI
http://cybernauci.edu.pl/materialy-edukacyjne/nauczyciele/nauczyciele-klasy-iv-vi-szkoly-podstawowej/

3.MATERIAŁY DLA RODZICÓW-QUIZ

 Szanowni Rodzice

Jakie sposoby ochrony prywatności polecacie swojemu dziecku? Do czego służy TOR? Co ciekawego  możecie robić razem z dzieckiem w sieci?
Sprawdźcie , czy jesteście  przewodnikami po internecie dla swojego dziecka i czy znacie zasady bezpiecznego korzystania z internetu.
Quiz powstał z myślą o rodzicach, ale możesz wypełnić go razem z synem lub córką. Sprawdźcie, czy jesteście bezpieczni w sieci.
Quiz składa się z 20 pytań. Odpowiedzcie na nie, a następnie zapoznajcie się z komentarzami ekspertów i ekspertek do swoich odpowiedzi. W komentarzu znajdziecie też odnośniki do źródeł, dzięki którym uzupełnicie  swoją wiedzę.

QUIZ :
http://cybernauci.edu.pl/materialy-edukacyjne/rodzice/

Projekt jest finansowany ze środków Ministra Edukacji Narodowej.