Aktualności

Pasowanie na czytelnika 18.10.2021r. 

Uczniowie klasy 1 zostali, pasowani na czytelnika.

Celem pasowania było zachęcenie najmłodszych do korzystania z biblioteki szkolnej,

wypożyczania książek oraz systematycznego rozwijania umiejętności czytania.

Pasowanie na czytelnika to przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki.

Zanim jednak uczniowie złożyli, przyrzeczenie dowiedzieli się, jak należy dbać o książki,

czego nie wolno robić, czytając książkę.

Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie,

że zawsze będą szanować książki, a pani bibliotekarka dokonała pasowania każdego z uczniów.

 

 


Dzień Bibliotekarza i Bibliotek 2021

Z inicjatywy Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, 8 maja obchodzimy Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Rozpoczyna on Tydzień Bibliotek, który trwa do 15 maja i ma na celu promowanie czytelnictwa, bibliotekarzy i bibliotek. Hasło tegorocznej akcji to „Znajdziesz mnie w bibliotece”.

Biblioteka szkolna przy ul. Osieckiej i Klub Czytelniczy SP163 zapraszają do wspólnej zabawy z Biurem Detektywistycznym Lassego i Mai. Codziennie od 10 do 14 maja będzie odczytywany fragment opowiadania o Lasse i Mai oraz udostępniane nowe zadanie do wykonania. Link do wydarzenia podamy w ogłoszeniu w e-dzienniku Librus.

W szkole przy ul. Tarnowieckiej odbędzie się „czytanie w bibliotece”.


Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich biblioteka szkolna przygotowała interaktywną prezentację i zaprasza do obejrzenia.


Rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim

Na obrazie widzimy zdjęcie rozkwitniętych żonkili,

19.04.2021 r. przypada 78 rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Był to największy zbrojny zryw Żydów w czasie II wojny światowej. Z tej okazji Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje akcję społeczno – edukacyjną „Żonkile”. Symbolem  powstania w getcie warszawskim jest żonkil. W ramach akcji odbędą się słuchowiska i premiery filmów, które są dostępne pod linkami.

Klasy  I – III słuchowiska:

Klasy IV – VI film „Będę pisać”:

Klasy VII – VIII film edukacyjny „Muranów – Dzielnica Północna”:


Warsztaty „Nasze ulubione autorki”,  marzec 2021

Z okazji Dnia Kobiet biblioteka szkolna zorganizowała warsztaty pt. „Nasze ulubione autorki”,
w których wzięła udział klasa 3B. Dzieci na wstępie zapoznały się z prezentacją multimedialną i obejrzały film „Przepis na lapbook”, a następnie zaczęły tworzyć własne prace.

Czym jest lapbook?

Lapbook jest czymś w rodzaju teczki tematycznej, w której możemy umieścić wiadomości na wybrany temat”. (Źródło: A. Kopeć: Lapbook a edukacja czytelnicza – czyli jak zachęcić dzieci do czytania, Trendy 2014, nr 3-4, s. 79-83).

Każdej z grup dzieci przydzielono po jednej pisarce do opracowania. Były to: Maria Konopnicka, Astrid Lindgren, Tove Jansson, Joanna Papuzińska, Justyna Bednarek, J. K. Rowling.
Uczniowie poznali twórczość tych wybitnych kobiet i stworzyli piękne lapbooki, które możemy podziwiać na zdjęciu.


Ptaki potrzebują nas zimą [DOCX]


Cyfrowa biblioteka dla uczniów

Biblioteka Narodowa w ramach Priorytetu 4 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa przygotowała kolekcje tematyczne zawierające lektury, zarówno obowiązkowe jak i uzupełniające. Kolekcje są dostępne pod linkami:

Lektury szkolne. Część 1. Szkoły podstawowe

Lektury szkolne. Część 2. Szkoły ponadpodstawowe

Dostęp do publikacji w cyfrowej Bibliotece Narodowej polona.pl jest darmowy i nie wymaga logowania w serwisie. Ponadto przygotowano audiobooki lektur i klasyki literatury oraz        e-booki.


Dzień Kubusia Puchatka, 18.01.2021

Święto Kubusia Puchatka obchodzone jest 18 stycznia, ponieważ tego dnia, w 1882 roku urodził się twórca książek o misiu – Alan Alexander Milne (18.01.1882-31.01.1956). Z okazji święta Biblioteka zaprasza do zabawy z interaktywnym zdjęciem.


Patroni 2021 roku

27 listopada 2020 Sejm ustanowił patronów 2021 roku. Zapraszamy na film o uhonorowanych wyjątkowych Polakach.


Świąteczne wierszyki
Biblioteka proponuje świąteczno-zimowe wierszyki związane z magicznym okresem świąt Bożego Narodzenia. Bombki skrywają utwory podkreślające ten szczególny czas.


Mikołajki z Mikołajkiem

Z okazji Mikołajek Biblioteka prezentuje padlet z ulubieńcem dzieci i dorosłych – Mikołajkiem. Na tablicy umieszczone są teksty, ilustracje, okładki książek, prezentacje filmów i audiobooków. Zapraszamy do poznania tego sympatycznego łobuziaka.

Utworzony za pomocą aplikacji Padlet

Kalendarz Adwentowy 2020

W grudniu Biblioteka zaprasza do wspólnego odliczania dni do świąt Bożego Narodzenia. Proponuje codzienne spotkanie z inną książką w postaci interaktywnego kalendarza adwentowego. Na pewno znajdziecie dla siebie interesującą książkę do wspólnego czytania czy prezent pod choinkę.


Narodowe Święto Niepodległości – 11.11.2020

11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. Z okazji 102 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Biblioteka przedstawia interaktywne zdjęcie i zaprasza do wspólnego świętowania.


Spotkanie online z Marcinem Koziołem – 21.10.2020

 21 października 2020 odbyły się dwa spotkania multimedialne online z Marcinem Koziołem, pisarzem i podróżnikiem, autorem nagradzanych powieści podróżniczych dla dzieci i młodzieży. W spotkaniach pt. „Wombat Maksymilian – podróże, zwierzęta i przygody!” wzięli udział uczniowie klas drugich i trzecich.

Główną rolę grał sympatyczny Wombat Maksymilian, bohater trzech książek naszego gościa: „Wombat Maksymilian i Królestwo Grzmiącego Smoka”, „Wombat Maksymilian i misja na dachu świata” oraz „Wombat Maksymilian i rodzina w tarapatach”. Książki te zawierają elementy interaktywne, dzięki którym po wpisaniu kodu z łapek wombata przenosimy się do jego świata.

Uczniowie z wielkim zainteresowaniem uczestniczyli w spotkaniach. Dowiedzieli się, gdzie zamieszkują wombaty, jakie są i co jedzą. Pisarz opowiedział także o swoich podróżach, geografii i kulturze królestwa w Himalajach, jakim jest Bhutan, o sąsiednim Nepalu i Chinach.


Pasowanie uczniów na czytelników

W dniach 6–16 października 2020 r. uczniowie klas pierwszych zostali uroczyście pasowani na czytelników. W tym roku uroczystość odbyła się w salach lekcyjnych, gdzie pani bibliotekarka wyjaśniła uczniom zasady korzystania z wypożyczalni. Dzieci otrzymały książki i zakładki z projektu „Czytam sobie. Pierwsza klasa”. Po przysiędze uczniowie przeszli do biblioteki, gdzie nauczyciel wykonał Im pamiątkowe zdjęcia.


Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania – 29.09.2020

29 września obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Został on ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Data odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży. To święto, którego głównymi adresatami są dzieci, gdyż czytanie na głos stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię.

W ramach obchodów Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania w naszej szkole w klasach: III a, IV c, IV d i V a oraz podczas zajęć w świetlicy szklonej były czytane na głos fragmenty wybranych książek. W klasach I-III Dzień Głośnego Czytania jest obchodzony codziennie, gdy nauczyciele czytają uczniom fragmenty lektur i innych ciekawych książek.

Organizatorami przeprowadzonej akcji byli:
Hanna Grodzka, Zdzisława Kopeć – nauczyciele bibliotekarze
Dominika Kisielińska-Łojszczyk i inni nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej
Agnieszka Orłowska – pedagog szkolny
Joanna Kutyła – nauczyciel świetlicy
Norbert Fulko – nauczyciel języka polskiego


Dziękujemy Społecznemu Instytutowi Wydawniczemu

ZNAK sp. z o. o. za przekazanie kilkudziesięciu książek na rzecz

biblioteki szkolnej przy ul. Osieckiej 28/32


Mali goście w bibliotece szkolnej na ul. Tarnowieckiej

             W dniu 04.02.2020 r. bibliotekę szkolną odwiedziły dzieci  z pierwszej grupy Przedszkola Nr  177. Dzieci poznały pomieszczenia biblioteki – wypożyczalnię i czytelnię, zgromadzony w nich księgozbiór oraz ułożenie książek na półkach. W czytelni oglądały książki i czasopisma dla najmłodszych. Po wysłuchaniu wiersza „Skarga książki” dzieci wymieniały zasady właściwego obchodzenia się z książką. Na pamiątkę pobytu w bibliotece dzieci otrzymały zakładki do książek, które mogą same pokolorować.


Warsztaty w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. KEN   w Warszawie

22 stycznia 2020 roku uczniowie klasy VI a wzięli udział  w warsztatach tworzenia gry planszowej na temat „Hobbit czyli tam i z powrotem” J.R.R. Tolkiena.
Pani prowadząca zajęcia przedstawiła krótki biogram autora i omówiła kluczowe elementy powieści.
Wykorzystując te wiadomości uczniowie podczas pracy zespołowej tworzyli plansze do gry, a następnie prowadzili rozgrywki tolkienowskie.


Lekcja biblioteczna w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. KEN w Warszawie

15 stycznia 2020 roku uczniowie klasy V C uczestniczyli w lekcji bibliotecznej „Czy lubimy siebie mimo…” . Były to zajęcia z elementami biblioterapii na podstawie książki Beatrice Alemagna Pięciu nieudanych. Dzieci mówiły dużo o swoich emocjach, obrazie siebie, relacjach z innymi. Celem zajęć było budowanie pozytywnego obrazu siebie i wzmocnienie samoakceptacji.


Warsztaty świąteczne 2019

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia dzieci uczestniczyły w warsztatach świątecznych, podczas których wspólnie wykonały bombki choinkowe. Warsztaty trwały przez dwa tygodnie, na przerwach w bibliotece przy ulicy Tarnowieckiej. Wykonane przez uczniów bombki zostały powieszone na choince w bibliotece i na gazetce ściennej świetlicy szkolnej. Podczas warsztatów panowała miła przedświąteczna atmosfera.


Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych 2019

 Minął Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych, czas go podsumować.
W rankingu najchętniej czytanych książek w klasach 4-8 wzięło udział 248 uczniów, co stanowi  ponad 60 procent ogółu. Bardzo dziękuję wychowawcom klas, którzy przeprowadzili ranking i uczniom za ich przemyślane wybory.
Bardzo dziękuję uczniom i ich rodzicom, którzy uczestniczyli w akcji „Podziel się przeczytaną książką”. 50 zebranych książek zostało wykorzystanych do bookcrossingu lub będzie włączonych do księgozbioru.
24 października odbyła się loteria, uczeń, który wypożyczył książkę, otrzymał los i nagrodę. W tym dniu wypożyczono 80 książek. Dziękuję uczennicom z klasy 5a i 8a za pomoc. 

Lp. Ilość głosów Autor Tytuł
1. 53 Rowling J. K. Seria „Harry Potter”
2. 31 Tolkien J. R. R. Hobbit
3. 30 Kinney J. Dziennik cwaniaczka
4. 30 Lewis C. S. Seria „Opowieści z Narnii”
5. 23 Kosik R. Seria „Feliks, Net i Nika”

6. 21 Molnar F. Chłopcy z Placu Broni
7. 19 Montgomery L. M. Ania z Zielonego Wzgórza
8. 12 Brzechwa J. Akademia Pana Kleksa
9. 12 Maleszka A. Seria „Magiczne drzewo”
10. 12 Saint-Exupery A. Mały książę
11. 11 Christa J. Kajko i Kokosz. Szkoła latania
12. 11 Goscinny, Sempe Seria „Mikołajek”
13. 10 Dahl R. Charlie i fabryka czekolady
14. 10 Tolkien J. R. R. Seria „Władca Pierścieni”
15. 8 Kamiński A. Kamienie na szaniec
16. 8 Palacio R. J. Cudowny chłopak
17. 8 Sienkiewicz H. W pustyni i puszczy
18. 8 Kaczor Donald Gigant – komiks
19. 7 Chmielewski H. J. Tytus Romek i Atomek – komiks
20. 6 Lippincott R., Daughtry M., Iaconis T. Trzy kroki od siebie
21. 6 Webb H. Seria „Zaopiekuj się mną”
22. 5 Cawthon S., Breed-Wrisley K. Zwyrodniali
23. 5 Fredro A. Zemsta
24. 5 Lindgren A. Dzieci z Bullerbyn
25. 5 Twain M. Przygody Tomka Sawyera
26. 4 Bąkiewicz G., Nowicki A. Ta potworna wojna
27. 4 Cawthon S., Breed-Wrisley K. Srebrne oczy
28. 4 Dawson J. Zabójcze lato
29. 4 Pisarski R. O psie, który jeździł koleją
30. 4 Witcher M. Dziewczynka z Szóstego Księżyca
31. 4 Yoon N. Słońce też jest gwiazdą
32. 3 Cameron W. B. Był sobie pies
33. 3 Cawthon S., Breed-Wrisley K. Czwarty schowek
34. 3 Collodi C. Pinokio
35. 3 Mickiewicz A. Pan Tadeusz
36. 3 Mull B. Seria „Pięć królestw”
37. 3 Nesbo J. Doktor Proktor i proszek pierdzioszek
38. 3 Pichon L. Seria „Tomek Łebski”
39. 3 Szczygielski M. Za niebieskimi drzwiami
40. 3 Widmark M., Willis H. Seria „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai”
41. 2 Burnett F. H. Mała księżniczka
42. 2 Deutsch S. Dziewczyny kodują
43. 2 Flanagan J. Seria „Drużyna”
44. 2 Flanagan J. Seria „Zwiadowcy”
45. 2 Griffiths A. 13-piętrowy domek na drzewie
46. 2 Kruger M. Karolcia
47. 2 Lindgren A. Bracia Lwie Serce
48. 2 Lindgren A. Ronja, córka zbójnika
49. 2 Makuszyński K.,Walentynowicz M. Koziołek Matołek
50. 2 McDonald M. Hania Humorek
51. 2 Morpurgo M. Naprawdę spoko
52. 2 Mull B. Seria „Baśniobór”
53. 2 Nela mała reporterka
54. 2 Olech J. Dynastia Miziołków
55. 2 Ostow M. Riverdale. Dzień wcześniej
56. 2 Schneider R. Dzień ostatnich szans
57. 2 Terry T. Zresetowana
58. 2 Tyszka A. Zosia z ulicy kociej
59. 2 Bolek i Lolek
60. 2 Axis powers hetalia – komiks
61. 2 Kishimoto M. Seria „Naruto” – komiks
62. 1 Asher J. 13 powodów
63. 1 Burnett F. H. Tajemniczy ogród
64. 1 Caparros M. Głód
65. 1 Chylińska A. Labirynt Lukrecji
66. 1 Christane F. My dzieci z dworca zoo
67. 1 Ciszewski M. Powstanie Warszawskie
68. 1 Clare C. Seria „Dary anioła”
69. 1 Dickens Ch. Oliver Twist
70. 1 Dickens Ch. Opowieść wigilijna
71. 1 Duggan H. Miasteczko Perfect
72. 1 Ende M. Momo
73. 1 Faber A. Kroniki Jaaru
74. 1 Feret-Fleury C. Bella i Sebastian 2
75. 1 Fiedler A. Dywizjon 303
76. 1 Gaiman N. Na szczęście mleko…
77. 1 Green J. Gwiazd naszych wina
78. 1 Gutowska-Adamczyk M. 110 ulic
79. 1 Gwynne J. Zawiść
80. 1 Hale S. Ever After High : kraina czarów
81. 1 Han J. P. S. Wciąż się kocham
82. 1 Harrington K. Odwaga dla początkujących
83. 1 Hemingway E. Stary człowiek i morze
84. 1 Higgins C., Wildish L. Wiśniewscy. Moja zabawna rodzinka
85. 1 Hitchcock F. Morderstwo w środku zimy
86. 1 Hunter E. Wojownicy. Ucieczka w dzicz
87. 1 Joshua W. Jurassic World
88. 1 Jurgielewiczowa J. Ten obcy
89. 1 Kaaberbol L. Zaklinaczka
90. 1 King S. To
91. 1 Knight E. Lassie, wróć!
92. 1 Korczak J. Król Maciuś I
93. 1 Kownacka M. Plastusiowy pamiętnik
94. 1 Levithan D. Każdego dnia
95. 1 Lindgren A. Pipi Pończoszanka
96. 1 Lofting H. Doktor Dolittle
97. 1 Meyer S. Cykl „Zmierzch”
98. 1 Meyer S. Chemik
99. 1 Montgomery L. M. Ania z Avonlea
100. 1 Morris H. Tatuażysta z Auschwitz
101. 1 Mull B. Seria „Pozaświatowcy”
102. 1 Norton M. Kłopoty rodu Pożyczalskich
103. 1 Paolini C. Eragon
104. 1 Paterson K. Most do Terabithii
105. 1 Piekara J. Płomień i krzyż
106. 1 Pilkey D. Kapitan Majtas
107. 1 Poraźińska J. Szewczyk Dratewka
108. 1 Prus B. Katarynka
109. 1 Prus B. Lalka
110. 1 Rauf O. Q. Chłopiec z ostatniej ławki
111. 1 Reekles B. The kissing booth
112. 1 Rewako P. Chilli
113. 1 Rollins J. Królestwo Kryształowej Czaszki
114. 1 Rudnick E. Czarownica. Prawdziwa historia Diaboliny
115. 1 Sanderson B. Seria „Archiwum burzowego światła”
116. 1 Sapkowski A Seria „Wiedźmin”
117. 1 Schmitt E. E. Oskar i Pani Róża
118. 1 Sienkiewicz H. Latarnik
119. 1 Skorupka I. Marcelina i pamięć przodków
120. 1 Skorupka I. Marcelina i twierdza wspomnień
121. 1 Seria „Strrraszna historia”
122. 1 Terakowska D. Władca Lewawu
123. 1 Tolkien J. R. R. Opowieści z niebezpiecznego królestwa
124. 1 Tolkien J. R. R. Silmarillion
125. 1 Travers P. L. Mary Poppins
126. 1 Vanier N. Bella i Sebastian
127. 1 Weir A. Artemis
128. 1 Welch J. E. Love & Gelato
129. 1 Whybrow I. Cykl „Mały wilczek”
130. 1 Widmark M. Antykwariat pod błękitnym lustrem
131. 1 Wierzbicki Ł. Dziadek i niedźwiadek
132. 1 Woodfine K. Tajemnice domu handlowego Sinclairs
133. 1 Yoon N. Ponad wszystko
134. 1 Seria „Śladami polskich gąsienic”
135. 1 Mitologia grecka
136. 1 Różni autorzy Cykl „Spirit Animals”
137. 1 Asterix i Obelix – komiks
138. 1 Batman – komiks
139. 1 My hero akademia – komiks
140. 1 Rick i Morty – komiks
141. 1 Jasiński M., Frąś J. Jak wytresować Cthulhu – komiks
142. 1 Koihou N., Chiba S. Szkolne życie – komiks
143. 1 The Superior Spider-man – komiks
144. 1 Deadpool się żeni – komiks
145. 1 Star Wars – komiks
146. 1 Manga- komiks
147. 1 Watterson B. Calvin i Hobbes – komiks
148. 1 Yoshida A. Banana Fish – komiks
149. 1 Neel J. Lou – komiks


Nowi czytelnicy w bibliotece szkolnej

W dniach 16 – 18.10.2019 r. odbyło się w bibliotece szkolnej Pasowanie na czytelnika. Uczniowie klas I poznali bibliotekę i zasady korzystania z niej. Po uroczystym ślubowaniu każdy uczeń otrzymał zakładkę i wypożyczył pierwszą książkę.


Warsztaty w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr 55

11 października 2019 roku uczniowie klasy V B uczestniczyli w zajęciach w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr 55. Śledztwo w bibliotece to warsztaty w formie pokoju zagadek. Po krótkim wprowadzeniu, uczestnicy podzieleni na 3 grupy, wcielili się w detektywów i próbowali rozwikłać zagadkę kryminalną. Musieli rozwiązać szereg łamigłówek ukrytych w książkach i  w różnych miejscach biblioteki, wykorzystywali katalog komputerowy i samodzielnie odnajdywali książki na półkach. Zwycięska grupa odkryła sprawcę zdarzenia. W czasie zajęć dzieci bardzo dobrze się bawiły, wspominają to jako najlepsze wyjście do biblioteki.


Serdecznie dziękujemy Społecznemu Instytutowi Wydawniczemu

ZNAK sp. z o. o. za przekazanie kilkudziesięciu książek na rzecz biblioteki szkolnej

przy ul. Tarnowieckiej 4.

Mamy ogromną przyjemność podziękować Wydawnictwu ZNAK za dar książkowy. Podarowane książki wzbogacą nasz księgozbiór i przyczynią się do pomnożenia

radości, jaką daje czytanie. Dziękujemy za życzliwość i hojność!


Średnia liczba wypożyczeń książek w roku szkolnym 2017/2018 (Osiecka)

Średnia liczba wypożyczeń książek w II półroczu roku szkolnego 2017/2018 (Osiecka)


W dniach 18–19 października uczniowie kl. I zostali uroczyście pasowani na czytelników. W czasie wizyty w bibliotece uczennice kl. V zapoznały pierwszoklasistów ze zbiorami i zadawały im zagadki dotyczące znanych bajek. Nauczyciele bibliotekarze wyjaśnili natomiast uczniom zasady korzystania z wypożyczalni i czytelni. Dzieci mogły również obejrzeć prezentację dotyczącą biblioteki szkolnej. Na zakończenie uroczystości uczniowie klas pierwszych złożyli ślubowanie i zostali pasowani przez swoje starsze koleżanki na czytelników. Po pasowaniu dzieci mogły po raz pierwszy wypożyczyć książki.