Ogłoszenia

Kochajmy pszczoły

Pod takim tytułem w dniach 15.12 oraz 19.12 odbyły się warsztaty przyrodnicze dla wszystkich  klas 0 oraz klas 1e, 2a i 3f.

Mali przyrodnicy zostali wprowadzeni do niezwykle fascynującego świata pszczół przez Panią Agnieszkę- przebraną w strój królowej pszczół.

W trakcie warsztatów mieli okazję zaobserwować pod lupą pszczelą rodzinę oraz ponad 30 eksponatów związanych z pszczołami. Obejrzeli zabawną bajkę o powstawaniu miodu i prezentację multimedialną ukazującą pracę pszczelarza w autentycznej pasiece.

Wcielili się w pszczelarzy. Mogli dotknąć i poczuć słodki zapach plastra miodu, czy spróbować swoich sił podczas odwirowania miodu w miodarce.

W trakcie zabawy ruchowej dzieci zamieniły się w pracowite pszczółki; zbierały pyłek z kwiatów i nauczyły się co oznaczają poszczególne figury pszczelego tańca.

Dowiedziały się również jak cennym skarbem dla naszego zdrowia jest miód oraz jak mogą pomóc niezwykłym owadom by masowo nie wymierały?

Po części praktyczno-poznawczej warsztatów przyszła kolej na…….

Kubusiowe „Małe co nieco” czyli degustację miodu oraz ekologicznej Nutelli-  Mniaaam!!!!

Na zakończenie warsztatów miłośnicy pszczół zabrali się do pracy i wyczarowali sprawnymi rączkami piękne świece z woskowego plastra.

Jeśli ktoś chciałby poznać odpowiedź na pytania:

Kto mieszka w ulu?  Jak rozmawiają ze sobą pszczoły i czy na zimę idą spać? Dlaczego pszczoły są dla nas ważne?, Jak powstaje miód?, Co mamy dzięki zapylaniu?, Jaka jest różnica między pszczołą a osą? Czy można uchronić się przed użądleniem i co zrobić jeśli to nastąpi? –  śmiało może pytać uczniów klas 0, 1e,2a i 3f , ponieważ oprócz dobrej zabawy, wrażeń dotykowych, zapachowych i smakowych jakie dostarczyły im warsztaty znają odpowiedź na wszystkie pytania.

„Zgrabne domki w sadzie mają
 lecą z brzękiem przez ogrody,
 a w tych domkach wyrabiają
żółtą, pyszną, wonną słodycz”.

Opracowała : Z.Oryga