Ogłoszenia

Światowy Dzień Braille’a

Louis Braille urodził się we francuskiej wsi Coupvray 4 stycznia 1809 r. Jako dziecko widział. Niestety, w wieku 3 lat uległ wypadkowi w warsztacie ojca. Doszło do poważnego zakażenia, z którym nie poradziła sobie ówczesna medycyna. Dwa lata później stracił wzrok.

Mimo trudności, młody Braille kształcił się pod okiem swoich rodziców i przyjaciół rodziny. Alfabetu uczył się w domu, poznając dotykiem kształty liter zrobionych z wbitych w deskę gwoździ tapicerskich.

Pismo Braille’a

System składa się ze znaków będących kombinacją sześciu wypukłych punktów, ułożonych w dwóch kolumnach, po trzy punkty w każdej. Lewa kolumna zawiera umownie oznaczone punkty: 1,2,3, zaś prawą stanowią punkty: 4,5,6. Wzajemna kombinacja i rozmieszczenie punktów daje możliwość sześćdziesięciu czterech znaków.

Międzynarodową bazę alfabetu stanowi pierwszych 25 znaków, oraz znak oznaczający literę „w”, a także znaki przestankowe i pomocnicze, które mimo drobnych różnic między odmianami systemu Braille’a, w poszczególnych językach mają na ogół międzynarodowy charakter.

Autor: MAG